La data de 27 mai 2023, la Soroca, s-a desfășurat Ziua Invățământului Dual cu sloganul: ,, Inveți. Muncești. Câștigi”! Evenimentul a fost dedicat absolvenților de gimnazii și licee, dar și tinerilor păna la 35 de ani, care vor să îmbrățișeze o nouă meserie.
IP Colegiul Agroindustrial ,,Gheorghe Răducan” a participat cu prezentări despre ofertele de studii, specializarea obținută și oportunitățile de angajare. Am organizat atelier interactiv cum ar fi:
– Diagnosticarea computerizată;
– Utilizarea osciloscopului digital pentru depistarea semnalelor electrice.
De asemenea cei prezenți au avut ocazia să adreseze întrebări, să participe la discuții cu membrii instituțiilor participante, să se bucure de muzică și voie bună.
Iar cei care au răspuns corect au fost premiați.
Ziua Invățamântului Dual 2023 s-a încheiat cu căntecul ,, Moldova mea strugure de poamă” interpretat de eleva instituției noastre Rotari Victoria.
Secvențe foto de la eveniment.