Colegiul Agroindustrial Grinăuți Colegiul Agroindustrial
din Grinăuți
067366008 Telefon

CONCURS REPUBLICAN ”CEL MAI COMPETENT MECANIC”

02.12.2021
Colegiul Agroindustrial Grinăuți
     În perioada de 11.11-12.11.2021 în incinta Colegiului Tehnic Agricol din Svetlîi s-a desefășurat concursul republican ”Cel mai competent mecanic”. Au participat elevii anului IV programului de formare profesională ”Mecanica agricolă” din colegiile din subordinea Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Concursul s-a desfășurat în două etape: proba teoretică și proba practică. Proba teoretică a înclus test de evaluare și soluționarea unor situații de producere. Proba practică s-a desfășurat pe câmpul experimental al colegiului, unde concursanții au efectuat operația tehnologică de prelucrare de bază a solului. Toți elevii-concursanți au dat dovadă de înalte abilități și deprinderi profesionele. Elevii Colegiului nostru , Cobileanschi Laurențiu și Maranciuc Ion, gr. MA-4 s-au clasat pe locul II, fiind menționați cu diplome de merit. Corpul didactic își exprimă recunoștință elevilor particpanți și profesorului coordonator, Grosu Ion, pentru еfortul depus.