Colegiul Agroindustrial Grinăuți Colegiul Agroindustrial
din Grinăuți
067366008 Telefon

Vizita conducerii #MAIA în zona de nord a țării

20.04.2022
Colegiul Agroindustrial Grinăuți
   Vizita conducerii #MAIA în zona de nord a țării a continuat la Colegiul Agroindustrial ”Gheorghe Răducan” din Grinăuți, unde a fost inaugurat laboratorul “Microbiologie”.
  Circa 49 mii de euro au fost investiți în reabilitarea și dotarea laboratorului. Grație proiectului ”Livada Moldovei”, implementat de Guvernul Republicii Moldova cu suportul UE și a Băncii Europene de Investiții au fost procurate echipamente de laborator, tehnică IT, echipamente multimedia și mobilier.
🔰Echipa managerială susține că laboratorul va deveni o platformă de colaborare și comunicare cu agenții economici din regiune ce vor putea fi implicați în activități de cercetare și testare a inovațiilor în horticultură.
  Părțile planifică pentru următoarea etapă a proiectului investițional să construiască o clădire modernă ce va incorpora laboratoarele: ”Mecanică agricolă”, ”Mentenanță și reparații mașini agricole”, ”Sudare și forjare”.