Colegiul Agroindustrial Grinăuți Colegiul Agroindustrial
din Grinăuți
067366008 Telefon

Vizită de studii la Universitatea Tehnică a Moldovei

28.03.2022
Colegiul Agroindustrial Grinăuți
  Conform Planului managerial, s-a organizat o vizită de studii la Universitatea Tehnică a Moldovei. În vizită au fost elevii grupei TPOA-4, care au rămas impresionați și mulțumiți de primirea caldă și lucrurile minunate văzute.
Elevii au participat la mai multe activități: au făcut determinări cu penitrometru și refractometru, stabilind substanța uscată din fructe. Au vizitat cabinetul de microbiologie, unde au analizat, cu ajutorul microscopului, mai multe tipuri de bacterii și mucegaiuri. Au studiat calitățile organoleptice a două tipuri de brânzeturi și salam, în laboratorul de degustare a produselor alimentare. Au participat la stabilirea compoziției chimice a uleiului de cătină, cu ajutorul cromatografului. Au vizitat sala de forță și parcul universității. Elevii au rămas încântați de cele văzute, apreciind la cel mai înalt nivel organizarea și desfășurarea Zilei ușilor deschise în incinta universității.